Müzik her zaman hayatımdaydı.

GENÇ VE BAŞARILI POPÜLER MÜZİK ŞARKICISI ŞEYMA ERDOGAN İLE SICAK SAMİMİ BİR RÖPORTAJ YAPTIK DAHA ÖNCE YUSUF GÜNEY VE SEYFİ YERLİKAYA İLE DÜET YAPAN GENÇ VE BAŞARILI ŞARKICILARDAN ŞEYMA ERDOGDU İLE YAPTIGIMIZ KEYİFLİ SOHBET SİZLERLE

KLASİKLEŞMİŞ SORULARIMIZDAN ŞEYMA ERDOĞAN KİMDİR BİRAZ TANIYALIM ?

 • Antalya Aksekiliyim aslen. İstanbul’da yaşıyorum. Kocaeli Üniversitesi Turizm Otelcilik mezunuyum. Babam emekli annem ev hanımı. Abim var iki kardeşiz. Küçük yaşlarda piyano ve şan eğitimleri almaya başladım. Birçok sanatçıya vokalistlik yaptım. Şimdi de müzik hayatımda kendi yolumda ilerliyorum.

MÜZİK SEKTÖRÜNE GİRMEYE NASIL KARAR VERDİNİZ VEDE MÜZİK SEKTÖRÜMÜZÜN İÇİNDE BULUNDUGU DURUM HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ ?

 • Müzik her zaman hayatımdaydı. Daha önce de söylediğim gibi küçük yaşlarda başladı müziğe olan ilgim. Birşeyi zaten gerçekten istediğiniz zaman şartlar da ona göre gelişiyor, siz çabalamasanız da kişiler ve olaylar bir şekilde sizi kendisine doğru çekiyor. Ben müzisyenleri iki gruba ayırıyorum; birincisi “güzel şarkılar yapıyım ve halka sanatımı sunuyum”dan başka gayesi olmayan gerçek müzisyenler, diğer grup da “ne kadar çok işe giderim, ne kadar takipçim olmuş, şarkım kaç tıklanmış” derdinde olan show müzisyenleri. İkisine de saygım var. Sonuçta herkes yaptığı seçimlerde özgür.

 TARZINIZ TAM OLARAK NEDİR ? MESELA EMRE AYDIN BEN ROCKCI DEGILIM ALTERNATİF MUZIK YAPIYORUM DİYOR BU KONU HAKKINDA BİR ÇOK ÖRNEK VAR

 • Emre Aydın’ı çok beğenirim öncelikle onu belirtiyim. Benim tarzım pop olarak geçiyor fakat ben isimlendirmiyorum. Hoşuma giden her şarkıyı dinleyebilen biri olarak yaptığım müzik de de hoşuma giden her tarzı yapabilirim, her tarzdan aranjörle çalışabilirim. Daha önce pop rock şarkı da yaptım, club şarkı da yaptım. Yeni şarkım da çok başka bi tarz. Öyle katı kurallarım yok. Bazen tam bir arabesk şarkı yapıyorum bazen tam bir rock.. Bir tek hip hop ve rap müziğe çok uzağım.

BU ZAMANA KADAR KİMLERLE ÇALIŞTINIZ ŞARKILARINIZI ÇIKARMADAN ÖNCE DANIŞTIGINIZ PROFESYONEL İSİMLER VARMI ?

 • Yusuf Güney’i söylememe gerek yok zaten. Benimle düet yaparak bana müzik kariyerimde çok güzel kapılar açtı. Onun yeri her zaman ayrıdır bende. Hala da gerek konserlerinde gerek şarkılarımda destek olur, fikir verir. Suat Sakarya, Mehmethan Dişbudak, Murat Yeter gibi çok değerli aranjörlerle çalıştım. Şarkılarımı çıkarmadan önce özellikle dinlettiğim kişiler yok ama çalıştığım aranjörün mutlaka fikrini alırım, teknik olarak müziğe benden daha hakim oldukları için onların fikirlerini önerilerini dinlerim, ve çok da müdahale etmemeye çalışırım.
  Ayrıca müzik sektöründe ilk tanıdığım ve beni ilk sahneye çıkaran Hakan Peker’in de yeri çok ayrıdır bende.

YOUTUBEDE REYNMEN İLE SAHTE TIK OLAYI BİR DAHA GUNDEME GELDİ BU KONU HAKKINDA NELER DUSUNUYORSUNUZ SAHTE TIK SANATCININ POPULARİTESİNİ ARTIRIYORMU ? YOUTUBE SİNGLE SATISLARINIZI ETKİLİYORMU ? SANATCILAR SON DÖNEMDE YOUTUBEDE KENDİLERİNE AİT KANALLARDA CANLI PERFORMANS YAPIYOR SIZINDE BOYLE PROJELERINIZ VARMI ?

 • Sadece Reynmen olarak değil genel anlamda zaten sahte tıklanma alan çok sanatçı var. Ne yazık ki ülke olarak sahteliği, olmadığımız kişi gibi davranmayı kendimizi olduğumuzdan farklı göstermeyi sevdiğimiz için, tıklanma takipçi almamız çok normal. İşimizde başarılı olmayı değil nasıl gündeme gelirim nasıl takipçimi artırırım peşindeyiz. Bi MFÖ’nün kliplerine baktığınızda o sahte tıklanmaları göremezsiniz, 1 yılda netd’de 5-6 milyonu anca bulmuştur bazı klipleri ki zaten normali odur ama MFÖ bunu takmaz, yaptığı işten kalitesinden emin, tık alıyım takipçim artsını aşmışlar artık. Hiç konser vermesem de olur ben yaptım şarkımı dinleyen dinler mantığındalar. Sadece müzik değil oyunculuk sektöründe de sahte şovları seviyoruz. Örneğin netflixde bayılarak izlediğim yabancı dizilerin oyuncularına instagramda baktığım zaman 15 bin takipçileri hatta bazılarının o kadar da olmadığını görüyorum. Bir de bize bakıyorum. Hayatında ilk kez bir dizide bir rol verilmiş bilmem kimin annesinin yeğeninin çocuğu rolü, dizi yayınlanıyor ertesi gün instagramda bakıyorsun 250bin takipçisi var,binlerce fan sayfası açılmış. Mümkün mü Allah aşkına ya.. Ama kişilere suç bulmuyorum sonuçta onları besleyen de biziz, şişiren de biziz. Takipçi sayısına göre sanatçıya sahne veren işletmeciler, oyuncuya rol veren yapımcılar olduğu sürece ne iyi oyuncu ne de iyi sanatçılar çıkmıycak. Yurtdışında böyle değil, adamın oyunculuğu iyiyse yapımcı oynatıyor, çünkü dizisine filmine güveniyor bizdeki gibi fanları olan göz önünde birini oynatıyımda filmim gişe yapsın kafasında değiller.

KRAL TV GİBİ BİR DEV DİGİTAL SEKTORE GECTİ BU KONU HAKKINDA NELER DUSUNUYORSUNUZ ?

 • Teknolojiye ayak uydurmaya çalıştığın an belki daha çok kazanırsın ama kaliten düşer diye düşünüyorum. Tarkan neden herkesten sıyrılıyor? Neden onun gibisi bir daha çıkmadı? Eminim binlerce film binlerce reklam dijital sektörden teklifler geliyordur. Sadece müziğini yapmayı tercih ettiği için tek olabildi. Bir filmde bir dizide oynasaydı bu kadar değerli olurmuydu gözümüzde, ya da youtube sayfası açıp hergün kendini paylaşıp videolar atsaydı bu kadar ulaşılmaz olurmuydu gözümüzde. Tabi ki hayır. Daha çok kazanmak mı? Kaliteni korumak mı? Tercih meselesi.

KENDİNİZ DE EN BEGENDİGİNİZ VEDE BEGENMEDİGİNİZ ÖZELLİKLER NELERDİR ?

 • Her koşulda herşeyi göze alıp doğruyu söylerim. Dürüstüm yani kavga etceksem de ederim ama doğruyu söylerim. Çabuk sıkılma huyumu sevmiyorum. Uzun süre aynı mekanda aynı insanlarla saatlerce vakit geçirememek gibi bi huyum var. Onu çözmem lazım.

DÜET PROJENİZ VARMI ? TÜRKİYEDE KİMLERLE DÜET YAPMAK İSTERSİNİZ ?

 • Zaten Yusuf Güney’le ve Seyfi Yerlikaya ile düet yaptım daha önce. Bence tadında bırakmak lazım. Şİmdilik öyle bi planım yok ama ilerde ne olur bilemem. Emre Aydın, Gökhan Tepe ile düet hiç fena olmazdı sanırım.

TÜRKİYEDE İDOLÜM DEDİGİNİZ ÖRNEK ALDIGINIZ SANATÇILAR VARMI ?

 • Yok öyle idolüm hayran olduğum biri. Her yaptığım şarkının iyi olmasını istiyorum. Onu da başarabilen biri yok sadece Türkiye değil dünyada yok zaten. Sıla ne şarkı yapmış off bee diyorum sonra yaptığında bu sefer olmamış be Sıla diyorum. O yüzden idolüm demem için birisine her yaptığını desteklemem ve beğenmem lazım.
 • HAKSIZLIK ADLI ŞARKINIZA GELEN TEPKİLER NASIL MEMNUNMUSUNUZ ŞARKINIZIN GİDİŞ HATTINDAN ARANJESİNİ KİM YAPTI SÖZ MÜZİK KİME AİT BİRAZ BAHSEDERMİSİNİZ BİZE BU ŞARKIDAN ?
 • Söz ve müziği bana ait. Aslında 7-8 yıl önce yazmıştım ben bu şarkıyı fakat çıkartmadım hatta kimseye de dinletmedim yıllarca. Sonra artık zamanı geldi dedim ve oldu ve güzel de oldu. Aranjesini Murat Yeter yaptı. Daha çok yeni olmasına rağmen tepkiler harika, hemen bi klip çekmeyi düşünüyorum kısmetse.

 TÜRKİYEDEKİ SANATÇILARIMIZ NEYİ EKSİK YAPIYORDA YABANCI ŞARKILARIMIZ TUTMUYOR ?

 • Bunun Türkiye’deki sanatçılarla alakası yok, yurtdışında yaşayan sanatçılar da Türkçe bir şarkı yapsa tutmaz. Dil yatkınlığıyla ilgili birşey. Evet Portekizli ya da Brezilyalı sanatçılar İngilizce yapıyor ve tutuyor çünkü hayatlarının büyük bölümünde İngilizce konuşmuş kişiler bunlar, Avrupada Amerika’da yaşamış zaman zaman. Ve şivesi onlara yatkın hatta birebir aynı. Bizde Hande Yener yaptı en son sanırım tutmadı, tutmaz da. Tarkan yaptı o da tutmadı, ama Türkçe şarkısı dudu dudu tuttu. Çünkü kendi dilinde söylediği iyi bir şarkıydı, Avrupa bunu dinler ama senin İngilizce yapmaya çalıştığını dinlemez, eğreti olur istediğin kadar uğraş, benimsemezler.

AKUSTİK ŞARKILAR GELİCEK Mİ SİZDEN ?

 • Akustik şarkılar en sevdiğim şarkılardır. Duyguyu daha güzel alabiliyorum akustikte. İnşallah bakalım neden olmasın.

FAN GRUBUNUZ VARMI ONLARA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ SIKI TAKIPCILERINIZ VARMI ?

 • Var var olmaz mı. İlk çıkardığım albümden bu yana her yaptığımı takip eden sıkı fanlarım var. Onları çok seviyorum, hiç bir an olsun yalnız bırakmadılar beni. Teşekkür ederim hepsine kocaman sevgiler.

ÇOKLU SORU KÖŞEMİZ : EN SEVDİGİNİZ RENK ? HANGİ BURCSUNUZ ? ASK HAYATINIZ NASIL ? HANGI TAKIMI TUTUYORSUNUZ ? EN SEVDIGINIZ YEMEK ? EN SEVDIGINIZ ŞEHİR ? EN COK NEREDE KONSER VERMEK İSTERSİNİZ ? YENİ SINGLE ALBUM PROJELERINIZ VARMI ?

 • Beyaz * Terazi * Yorum yok;) * Sivasspor (Fener de ikinci takımım) * Bezelye * İstanbul * Harbiye Açıkhava * Seneye İnşallah

SON OLARAK SEVENLERİNİZE SÖYLEMEK İSTEDİKLERİNİZ ?

Onları çok seviyorum, her zaman iletişim halindeyiz zaten hepsiyle.

ŞEYMA ERDOGAN IN BU ZAMANA KADAR ÇIKARDIGI ŞARKILAR DAN TOP 5

5- YUSUF GÜNEY DÜET DEGİLSİN

4 – RENK

3- SENLE

2- SEYFİ YERLİKAYA DÜET ARARIM

1-HAKSIZLIK

Bir önceki yazımız olan Sura İskenderli : Ben oldum dediğiniz zaman hata yapmaya başlarsınız başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir